logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE

Aktualności

  • 15MAR

    2023

    Historia dworu zbadana

    Dwór w Przelewicach (oficyna przy Pałacu) poddawany jest obecnie gruntownemu remontowi w ramach bardzo szerokiego programu inwestycyjnego realizowanego przez Ogrody Przelewice. Projekt ten finansowany jest ze środków własnych samorządu województwa zachodniopomorskiego i środków UE. Obejmuje on modernizację i renowację: Pałacu wraz z otoczeniem, Oranżerii, Spichlerza, dawnej Rozlewni, wspomnianego Dworu oraz wielu miejsc na terenie Ogrodu.

    Na zlecenie dyrektora Ogrodów Przelewice Zygmunta Siarkiewicza specjalista konserwatorstwa Pan Maciej Gibczyński przeprowadził badania architektoniczne tego obiektu. Szczególnie piwnic, gdyż tylko tam występują relikty starszej architektury. Obiekt Dworu wpisano do rejestru zabytków już w 1966 r. Z badań wynika, że część naziemna pochodzi z I połowy XIX w. Przeprowadzone badania wskazują, że piwnice zbudowano na początku XVII wieku z wykorzystaniem części fragmentów piwnic pochodzących z II połowy XVI w. Wiadomo, że po 1799 r. (właścicielem majątku był wówczas August Heinrich von Borgstede), w tym samych okresie gdy budowano Pałac w Przelewicach powstaje Dwór. W 1884 r. Dwór dość mocno przebudowano, a w latach trzydziestych ubiegłego wieku dodano masywną wystawę dachową, powiększając kubaturę poddasza. Po 1945 r. w budynku znajdowały się m. in. mieszkania i biura PGR.

    Od kilkunastu lat Dwór pozostawał nieużytkowany i sukcesywnie popadał w ruinę.

    Gruntowny remont obiektu nie tylko przywróci jego dawny blask i formę. Pozwoli też lepiej poznać jego historię. Temu też służyły przeprowadzone badania architektoniczne.

    Piwnica w Dworze

    Kalendarium dziejów obiektu:
    1437 r. – Przelewice należą do rodziny von Schack
    1598 r. – pierwsza wzmianka o folwarku zawierająca informację o jego pożarze
    1604 r. – odbudowano budynek bramny po pożarze
    1618 r. - prawdopodobnie zespól jest już odbudowany po pożarze
    1 ćw. XIX w. – Budowa Dworu (oficyny)
    1884 r. Przebudowa Dworu

  • 15MAR

    2023

    Nowe wejście do Ogrodu Dendrologicznego

    W Ogrodzie Dendrologicznym pojawiły się już pierwsze oznaki wiosny, które również zwiastują nam otwarcie nowego sezonu Ogrodów – to już 30 kwietnia. W tym roku ze względu na szeroki zakres prac związanych z inwestycją zmieniliśmy organizację ruchu.

    Dla naszych gości przygotowujemy nowe wejście do Ogrodu, które będzie jedynym wejściem w tym roku. Z głównej drogi drogowskaz będzie kierował odwiedzających na parkingi znajdujące się za Oranżerią. Po pozostawieniu auta goście będą kierowani drogą przy szkółce do nowego wejścia na teren Ogrodów. Przy wejściu będzie znajdowała się kasa oraz kawiarnia ,,Lawenda”. Znany wszystkim, mistrz sztuki kulinarnej Grzegorz będzie serwował ciepłe i zimne napoje, desery, lody i ciepłe posiłki. W weekendy gości będzie witał zapach grillowanych kiełbasek. Przy kawiarni będzie zorganizowana strefa odpoczynku, gdzie każdy będzie mógł usiąść i zjeść na łonie natury. W nowej strefie wejściowej planujemy sezonowo sprzedawać rośliny kwitnące występujące w Arboretum. W tym czasie w ogrodzie będą rozkwitać rododendrony, magnolie, azalie i lilaki których zapach będzie umilał naszym gościom odwiedziny.

    Serdecznie zapraszamy do Ogrodu bo ten sezon będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na zmiany zachodzące w przyrodzie ale również widoczne zmiany związane z modernizacją Ogrodu: powstające place zabaw, wiaty biesiadne, miejsca odpoczynku, iluminacje i remontowane zabytkowe obiekty. Mamy nadzieję, że te czasowe utrudnienia nie będą przeszkodą do odwiedzenia ogrodu.

    Mapa tymczasowego wejścia do Ogrodu

    Zapraszamy!

  • 28LUT

    2023

    Ekologiczna metoda pozyskiwania odnawialnej energii w Ogrodach Przelewice

    Poza renowacją XIX wiecznego Pałacu i budynków wchodzących w skład Zespołu Folwarcznego, na Placu Folwarcznym robione są 200 metrowe odwierty. Przysłużą się one budowie instalacji pompy cieplnej, która zagwarantuje odpowiednią temperaturę w użytkowanych budynkach Ogrodów Przelewice. Wiercenie prowadzone jest przy użyciu specjalnej, biodegradowalnej płuczki, która nie wykazuje negatywnego wpływu na środowisko.

    Prace inwestycyjne w Ogrodach Przelewice, 2023 r. 

    Konwencjonalne źródła energii są kosztowne, a surowców z roku na rok coraz mniej. Bardzo ważna jest świadomość konsekwencji jakie niesie ze sobą korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii. Nie należy lekceważyć zanieczyszczenia środowiska, emisji CO2 i podobnych zagrożeń dla życia ludzkiego.

    W Ogrodach Przelewice zastosowano ekologiczną metodę pozyskiwania odnawialnej energii - ciepła z gruntu, co pozytywnie skutkuje brakiem emisji NO2, CO2, CO, pyłów oraz brakiem odpadów. Instytucja przeprowadziła wstępne bilanse cieplne, zapotrzebowania na wodę oraz ilości ścieków sanitarnych generowanych przez poszczególne budynki. Wyznaczono także lokalizacje paneli solarnych oraz paneli PV.

    Dla zobrazowania procesów wytwarzania zużywania energii, zaplanowano umieszczenie na terenie Folwarku tablicy pokazującej wszystkie parametry. Ta innowacyjna instalacja będzie miała zastosowanie w celach edukacyjnych dla odwiedzających gości Ogrody Przelewice.

  • 23LUT

    2023

    Modernizacja Przelewickiej Oranżerii

    Prace inwestycyjne w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej postępują zgodnie z harmonogramem. Centrum jest w trakcie renowacji XIX wiecznego Pałacu i budynków wchodzących w skład Zespołu Folwarcznego, w tym Oranżerii.

    Budynek Oranżerii, 2022 r. 

Menu strony

  • Wspólny Region
    Wspólne Cele

    logo projektu

    Współfinansowane przez Unię Europejską
    (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

    Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

  • Linki

    BIP

    BIP

    Kalendarz imprez

    koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia