logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE

Aktualności

 • 22GRU

  2015

  Kolędowo w Przelewicach

  Piękne kolędy i pastorałki, kolędy współczesne, a także te śpiewane w innych krajach – tego wszystkiego mogliśmy posłuchać podczas występu Chóru Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego COLLEGIUM MAIORUM ze Szczecina.

  W ten świąteczny klimat wprowadziło nas wspaniałe wykonanie znanych i tych mniej znanych kolęd. Chór COLLEGIUM MAIORUM już po raz kolejny wystąpił w Przelewicach. Sami mówią, że czują się u nas jak u siebie. Paweł Osuchowski – dyrygent Chóru znakomicie wprowadzał nas w kolejne części koncertu przenosząc nas w różne epoki i zabierając w różne strony świata. Całość koncertu zwieńczył Finał – wspólne z publicznością wykonanie znanych tradycyjnych kolęd.

  Mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy będziemy mieli okazję uczestniczyć w takich ucztach duchowych!

  Koncert zamyka cykl pn. „Przelewickie spotkania z kulturą”, który był realizowany w ramach programu Kultura Dostępna i sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Gminy Przelewice. Organizatorem całego cyklu była Gminna Biblioteka Publiczna w Przelewicach.

 • 21GRU

  2015

  Płynny Świat - w przelewickim Ogrodzie Dendrologicznym

 • 21GRU

  2015

  Płynny Świat - w przelewickim Ogrodzie

  W drugiej połowie listopada i na początku grudnia uczniowie klas IV –VI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żukowie wzięli udział w projekcie „Płynny świat”, dofinansowanym ze środków WFOŚiGW. Zajęcia odbywały się w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. Ich celem było przybliżenie dzieciom podstawowych pojęć związanych z rolą wody w przyrodzie oraz mechanizmem powstawania zanieczyszczeń i jej oczyszczania. Warsztaty przyczyniły się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat odpowiednich pojęć i zjawisk związanych z wodą jako środowiskiem życia.

  Każde spotkanie składało się z bloku zajęć laboratoryjnych i kameralno-terenowych. W laboratorium prowadzący zaprezentowali uczniom urządzenia służące do badań (m.in. spektometr absorbcji atomowej). Zwrócili uwagę na zjawiska „niebezpieczne” np. samozapłon, wybuch, reakcje egzotermiczne. Dzieci przyglądały się pracy chemików, którzy przeprowadzali doświadczenia chemiczne: chromatografia bibułowa, „sztywna piana”, barwne płomienie, „lokomotywa”, „kameleon”, „burza w probówce” i samozapłon. Za pomocą odpowiednich urządzeń dzieci badały parametry i jakość wody, analizowały wyniki przeprowadzonych pomiarów. W trakcie wykładów  dowiedziały się co to jest emulsja, jak wygląda zmiana stanu skupienia cieczy o dużej gęstości i jakie urządzenia służą do produkcji kremu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, podczas których dziewczęta i chłopcy mogli wykonać karty zielnikowe czy kremy nawilżające. Uczniowie poznali metody konserwowania roślin m.in. taki jak suszenie i preparowanie w glicerynie.

  W parku i w oranżerii dzieci obserwowały stan roślin w danej fazie wegetacji, oceniały stan uwodnienia całych roślin i ich części, przystosowania roślin do siedlisk o różnej dostępności wody i do przetrwania okresu spoczynku, a także różnice jakościowe między woda zdatną dla ludzi i dla roślin.

  Zajęcia w ramach projektu pozwoliły uczniom w  bardzo przystępny i atrakcyjny sposób zrozumieć rolę i znacznie wody w przyrodzie oraz codziennym życiu człowieka. Nauczyciele i uczniowie PSP w Żukowie dziękują wszystkim pracownikom Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach za zaangażowanie i sympatyczne przyjęcie. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki projekt, w którym przyszło nam z wielką przyjemnością i dużym zainteresowaniem ze strony dzieci uczestniczyć. 

  Teresa Kaczmarek

 • 14GRU

  2015

  Płynny świat - cykl zajęć dydaktycznych poświęconych znaczeniu wody w przyrodzie oraz przybliżenie znaczenia cieczy o różnej konsystencji

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia