logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE

Aktualności

 • 27STY

  2016

  Karnawałowy Rajd Nordic Walking

 • 20STY

  2016

  Ulotka konferencyjna

 • 18STY

  2016

  Wykorzystania roślin energetycznych do celów grzewczych - konferencja w Przelewicach

  W dniach 14 i 15 stycznia br. w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach odbyła się konferencja pt. „Wypracowanie modelu i płaszczyzny współpracy na lokalnym rynku energii opartym na biomasie z wykorzystaniem roślin energetycznych”.

  Było to spotkanie robocze przedstawicieli zainteresowanych realizacją na terenie gminy Przelewice i Ogrodu Dendrologicznego projektu pilotażowego w celu wypracowania sprawnego modelu gospodarki biomasą na potrzeby lokalnej energetyki, w pierwszym etapie - taniego i czystego ciepła. Działanie to powinno mieć znaczący wpływ na rozwój Gminy. Wzorem do częściowego wykorzystania jest samowystarczalna energetycznie Gmina Guessing w Austrii. Zamierzamy wypracować podobny model dostosowany do naszych warunków lokalnych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Gminy Przelewice i Ogrodu Dendrologicznego, Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; nauki: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie, Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu, Politechniki Koszalińskiej; organizacji pozarządowych - Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, Stowarzyszenia LGD „Lider Pojezierza" w Barlinku, przedstawiciel Organizacji Przedsiębiorców w Barlinku, Stowarzyszenia LGD „WIR” ze Stargardu, Fundacji „Zielona Lokomotywa„ w Słutowie, Klastra Energii i Środowiska w Szczecinie, Klastra Metalika w Wałczu; przedsiębiorców: Sumara – Lesterprojekt, Aldom,Abas-Metal, Care4Nature, Sumara sp. z o.o. Thermex, Firma Magdalena Świderska-Ostapiak, Fxgrail, Lokalny Punkt Konsultacyjny Funduszy Europejskich Krzysztof Szabatowski, Global Inwestycje i inni.

  Efektem tego spotkania jest porozumienie (ponad 20 podmiotów zainteresowanych współpracą), które jest w trakcie podpisywania między tymi instytucjami w zakresie współpracy przy tworzeniu pilotażowego projektu dotyczącego modelu gospodarki lokalną biomasą dla celów energetycznych, w tym logistyki dostaw paliwa z biomasy połączonego z obsługą kotłów c.o. o niskiej emisji z wykorzystaniem surowców lokalnych. Fakt wspólnego zainteresowania samorządu, organizacji pozarządowych, przedstawicieli nauki i przedsiębiorców, współpracujących przy wspólnym innowacyjnym projekcie daje nam duże szanse na pozyskaniem środków zewnętrznych w celu realizacji wspólnego projektu, w obszarze OZE, rozwoju gospodarczego, poprawy stanu środowiska.

  Wdrożenie takiego projektu daje szanse na rozwój i integrację naszej społeczności, a co ważne na obniżenie kosztów utylizacji odpadów komunalnych, a tym samy na poprawę stanu środowiska i wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

  Anna Garzyńska i Andrzej Sumara

 • 13STY

  2016

  Konferencja 14-15.01.2016 "Eco - synergia wsparciem dla lokalnego rynku energii"

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia