logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE

Aktualności

 • 03WRZ

  2019

  Podpisanie umowy na realizację projektu "Modernizacja kolekcji Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach"

  30 sierpień 2019 r. to bardzo ważna data dla naszego ogrodu, bowiem w tym dniu została podpisana umowa na realizację przedsięwzięcia pn. ,,Modernizacja kolekcji Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach" w formie dotacji ze środków NFOŚiGW. 
  W ramach modernizacji kolekcji przewiduje się przede wszystkim prześwietlenie koron drzew i usunięcie samosiewów w celu odsłonięcia wartościowych okazów kolekcyjnych i poprawy warunków sanitarnych i świetlnych. Przywrócone zostaną dwa odcinki kamiennych ścieżek wytyczone wg mapy z roku 1960 sporządzonej przez geodetę Ministerstwa Rolnictwa inż. Władysława Kluza. Dodatkowo planuje się utworzenie dwóch odcinków uzupełniających umożliwiających dostęp do kolekcji zwiedzającym.
  Pod bukami przy pałacu z uwagi na specyficzne korzystne warunki siedliskowe oraz wysokie prawdopodobieństwo ich masowego występowania w tym miejscu w czasie zakładania arboretum przewiduje się wprowadzenie kolekcji przylaszczek uzupełnionej zawilcami i przebiśniegami. 
  Zachowane bukszpany, zimozielone kaliny i mahonie poddane zostaną niezbędnym cięciom odmładzającym oraz oczyszczone w miejscach największego zagęszczenia z samosiewów. Przewiduje się usunięcie wprowadzonych jako nasadzenia zastępcze w latach osiemdziesiątych jaśminowców i żylistków i zastąpienie ich różanecznikami i azaliami. Do łącznej liczby 2000 szt. z rodzaju Rhododendron brakuje obecnie około 1700 sztuk. Przewiduje się ich wysadzenie w miejscach zbliżonych do oryginalnej lokalizacji. Najbliżej pałacu posadzone będą zwarte grupy różaneczników z grup Repens i Yakuschimanum. Pod ścianą stajni przewidziano azalie z grupy Mollis i azalię nadbrzeżną i nagietkową z kalinami sztywnolistnymi w tle. Od strony ogrodzenia wzdłuż Alei Drzew Polskich planowane są duże grupy odmian różanecznika katawbijskiego z pojedynczymi okazami Rhododendron oreodoxa, a w miejscach o lepszych warunkach świetlnych azalie gandawskie i mieszańce azalii pontyjskiej w strefach bliskich skraju łąki. Zakłada się też przywrócenie w tej części notowanych w latach pięćdziesiątych: Rh. brachycarpum, Rh. ponticum, Rh. smirnowii. W najbliższym sąsiedztwie pałacu przywrócona zostanie kolekcja hortensji. Kaliny hordowiny stanowiące pierwotnie podkładki kalin Burkwooda lub innych zimozielonych zostaną zastąpione zimozielonymi mieszańcami kaliny koreańskiej. Odtworzone będą nasadzenia magnolii japońskiej w pobliżu ogrodzenia w miejscu zamarłych pozostałości po okazach przedwojennych. Planowane jest również przywrócenie łąki kwietnej w miejscu obecnego trzcinowiska. 
  Całkowity koszt przedsięwzięcia to kwota 510 433,00 zł /poziom dofinansowania to 90 %/. Osiągnięcie sukcesu, to nie tylko moja zasługa jako dyrektora, ale praca dwóch najważniejszych dla mnie osób, a mianowicie Pani Agnieszki Brodzińskiej - głównej księgowej i Pani Kasi Misiak - kierownik naszego Arboretum - DZIĘKUJĘ WAM BARDZO SERDECZNIE. To właśnie nasza trójka poświęciła wiele godzin pracy na napisanie wniosku, który uzyskał akceptację Zarządu NFOŚiGW. W tym miejscu nie sposób jest zapomnieć o ważnej roli jaką odegrał Nasz Poseł Michał Jach. Panie Pośle, Pana poparcie jest dla nas wyrazem największej troski o nasz ogród, o jego właściwy rozwój. DZIĘKUJĘ BARDZO SERDECZNIE ZA POMOC I POŚWIĘCONY CZAS. 
  Przede wszystkim, dziękuję Naszym Radnym, Rady Gminy Przelewice, za aprobatę przedsięwzięcia, no i oczywiście Panu Wójtowi i Pani Skarbnik za podpisanie umowy.

 • 26LIP

  2019

  Koncert z okazji 75 rocznicy Powstania Warszawskiego

  Zapraszamy

  na

  koncert z okazji 75 rocznicy Powstania Warszawskiego

  w dniu 15 sierpnia 2019 r. godz. 12:00

   

  Muzyka walczącej Warszawy

  Wystąpią:
  Iwona Radin–Rutkowska - flet i wokal
  Dianna Domagała - skrzypce i wokal
  Katarzyna Kupny - wiolonczela
  Daria Górska – wokal
  Aleksandra Górska - skrzypce
  Włodzimierz Radin-Rutkowski - altówka
  Krzysztof Machowski - wokal
  Jakub Gadomski - wokal
  Michał Wiśniewski - akordeon i piano
  Dariusz Koronczewski - prowadzenie koncertu i wokal

   

  Partnerem koncertu jest

 • 15LIP

  2019

  „Duchy Drzew” w Przelewicach

   
  Na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach powstała nowa atrakcja turystyczna – gra terenowa „Duchy Drzew”, która realizowana będzie do końca października 2019 r. przez Towarzystwo Turystyczne Na Południe Od Szczecina. A wszystko to dzięki pozyskanej mikrodotacji.
  Gra powstała w ramach projektu „Na Tropie Natury Na Południe Od Szczecina”, dofinansowanego w konkursie „Mikrodotacje Lokalne Przedsięwzięcia dla Regionu Stargardzkiego” ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i mogą brać w niej udział zarówno grupy zorganizowane, jak 
  i osoby indywidualne dzięki stworzeniu również mobilnej gry na telefon komórkowy.
 • 10LIP

  2019

  Po bardzo długich i wyczerpujących staraniach nasz wspólny projekt "POMERANIA - Atrakcje kulturalne i przyrodnicze / POMERANIA Natur- und Kulturerlebnisse"  dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w programie współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska jest w fazie realizacji. Szczególne podziękowania za pomoc w zdobyciu dofinansowania składamy panu posłowi Michałowi Jach.

  Zaczął się remont dróg w Arboretum. Oczywiście będzie to oznaczało trochę utrudnień dla zwiedzających, ale za to potem wreszcie będzie można przejść wygodnymi bezpiecznymi ścieżkami. 

  Prace będą przebiegać w kilku etapach - z tego względu na odcinkach czasowo otwartych po przełożeniu krawężników prosimy nie wchodzić na brzegi ścieżek i zachować zwiększoną ostrożność.

  Za utrudnienia przepraszamy.


   

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia