logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE

Aktualności

 • 05MAJ

  2017

  Maj w ogrodzie

  Tak, przelewickie rośliny też ucierpiały od przymrozków, ale dają z siebie wszystko. Soczysta zieleń, błękitne oczka niezapominajek, złote kwiatostany mniszków i jaskrów, stanowią tło dla wczesnych różaneczników, czerwonych liści klonów palmowych i rozkwitających czereśni i jabłoni ozdobnych.
  Wilgotne po ostatnich deszczach powietrze przesyca dodatkowo intensywny zapach kaliny koreańskiej i jej mieszańców, a o tło dźwiękowe dbają setki ptaków. Zapraszamy na weekendowe odprężenie wszystkich zmysłów - zielony relaks dla oczu, czyste, wonne powietrze dla nosa, śpiew ptaków dla uszu i bogactwo faktur dla palców. A smak? Wciąż jeszcze można zbierać mniszki (koszyczki i liście), podagrycznik i szczaw na łąkach. Tych, którzy wolą gotowe danie, zapraszamy na zupę szczawiową do kawiarni.

   

   

   

 • 02MAJ

  2017

  Spotkanie weteranów w Przelewicach

  „Hołd Pamięci. Spotkanie weteranów z kulturą i sztuką” – pod takim hasłem 27 kwietnia odbyło się spotkanie weteranów z województwa zachodniopomorskiego w Przelewicach, którzy brali udział w misjach poza granicami kraju. Gościliśmy ponad 100 żołnierzy z naszego regionu, w tym także żołnierzy kanadyjskich, stacjonujących aktualnie w Drawsku Pomorskim i nasz kombatant kpt. w rezerwie Stanisław Olchowy.  Ponadto wśród  zaproszonych gości byli m.in. wicemarszałek WZ Jarosław Rzepa, radny Sejmiku WZ Olgierd Kustosz, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW Szczecin Paweł Rodzoś, wicestarosta pyrzycki Bartłomiej Królikowski, wójtowie gmin Kozielice Piotr Rybkowski i Bielice Lech Twardowski, przewodniczący Rady Gminy Przelewice Marian Świderski, z-ca wójta Zbigniew Kupisz, ks. Proboszcz kanonik Roman Dutko, ks. Sławomir Kokorzycki.  Organizatorami spotkania byli: wójt Gminy Przelewice Mieczysław Mularczyk, dyrektor Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach Beata Osińska i prezes stowarzyszenie  „Otwarte Okno” Krystyna Nawój.

  W trakcie spotkania genezę misji i udziału w nich polskich żołnierzy przedstawił mjr Marek Nabzdyjaka. Zaprezentował się również pięknym patriotycznym śpiewem nasz kombatant  Stanisław Olchowy. W programie artystycznym wystąpiła także młodzież z przelewickiego gimnazjum pod opieką p. Waldemara Klemenskiego oraz dzieci z zespołu wokalno-tanecznego z GCK-u w Przelewicach pod opieką p. Anny Roman i p. Daniela Nowackiego, a także zespół „Złota Jesień” z Dolic. Występy przeplatane były wierszami autorstwa p. Krystyna Nawój i Wojskowej  Grupy Literacka „IN AETERNUM” ze Szczecina. Ponadto ciekawe techniki walki zaprezentowali członkowie Szczecińskiej Akademii „KOMBAT SGS”. Po części artystycznej wszyscy uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na poczęstunek  i zwiedzanie Ogrodu Dendrologicznego.

  W trakcie spotkania można było zapoznać się z wystawą fotograficzną przygotowaną przez klub z 12-go Pułku Zmechanizowanego w Szczecinie pn. „Żołnierz Polski w misjach poza granicami kraju” i wystawą Wójta Gminy Bielice płk. w rezerwie Lecha Twardowskiego.

  Głównym przesłaniem spotkania było oddanie hołdu i pamięci weteranom uczestniczącym w misjach poza granicami kraju, gdyż za trudną  i niebezpieczną służbę, z dala od rodziny i przyjaciół, a  przede wszystkim z narażeniem na ryzyko utraty zdrowia i życia,  należało się im odpowiednie uhonorowanie.

  Pan Wójt Gminy Przelewice składa serdeczne podziękowanie wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się  w organizację tego niezwykłego spotkania, w  tym w szczególności w/w współorganizatorom  tj. p. Krystynie Nawój i p. Beacie Osińskiej, płk. Krzysztofowi Stachowiakowi szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie, Jednostce Wojskowej 4531 ze Szczecina za przygotowanie pysznej grochówki oraz żołnierzom ze Szczecińskiej Akademii „KOMBAT SGS” i Fundacji Talent, Promocja, Sport na czele z p. Krzysztofem Kaczembom, Grupie Literackiej „IN AETERNUM” oraz sponsorom: wicemarszałkowi WZ Jarosławowi Rzepie, kpt. Grzegorzowi Kaszyszka z WKU Stargard, staroście pyrzyckiemu Stanisławowi Stępniowi, radnemu Rady Powiatu Pyrzyckiego Janowi Jaworskiemu, przewodniczącemu RG Przelewice Marianowi Świderskiemu. Pan Wójt dziękuje również Paniom zaangażowanym w przygotowanie słodkiego poczęstunku i pracownikom GCK-u Przelewice p. Annie Roman i Danielowi Nowackiemu oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się w sprawny przebieg spotkania, gdyż bez ich pracy nie byłoby możliwe to, co udało nam się wspólnie  dokonać.

  Anna Garzyńska

 • 24KWI

  2017

  Co doda niepowtarzalnego smaku pobytowi w Ogrodzie Dendrologicznym w najbliższym czasie?

  1. Szczypta wiedzy o ziołach – od 1 maja w oranżerii ekspozycja roślin wzbogacona będzie o wystawę zawierająca informacje o ziołach i ich użytkowaniu. Wystawa prezentowana będzie do końca sezonu.
    
  2. Szczypta ostrych ujęć -  prezentacja wystawy fotograficznej z Klubu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego pt. ,,Żołnierz Polski w misjach poza granicami kraju''.
    
  3. Szczypta kultury – wystawa obrazów Krzysztofa Kłosowicza w dniach 1-2 maja. Możliwy będzie zakup obrazów artysty.
 • 21KWI

  2017

  Nowa ławeczka na terenie parku

  Naprzeciwko pałacu 21 kwietnia pojawiła się nowa ławka, z której będą mogli korzystać zwiedzający. Zawdzięczamy ją sponsorom: panu Piotrowi Dalke i panu Janowi Ziętkowi. Za miłe chwile relaksu na nowej ławeczce dziękujemy firmie pana Ziętka www.lastrico.pl

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia