logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE
  • 04PAŹ

    2012

    Obiekty o wartościach zabytkowych występujące na terenie Gminy Przelewice

    Kościół zabytkowy pw. M.B. Różańcowej w Gardźcu – zbudowany z kamienia w ok. 1600 r.

    Kościół zabytkowy pw. św. Floriana w Jesionowie – powstał w XIII w. i zalicza się do granitowych kościołów salowych bez prezbiterium.

    Kościół zabytkowy pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Klukach - wzniesiony został w końcu XV w., jako kościół salowy o ścianach z kamienia narzutowego, a w 1889r. gruntownie odnowiony i przebudowany.

    Kościół zabytkowy pw. św. Antoniego z Padwy w Kłodzinie –powstał w drugiej połowie XIIIw. Wieża obecna zbudowana w późnym średniowieczu.

    Kościół zabytkowy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Laskowie - wczesnogotycki z końca XIII w. i zalicza się do typowych granitowych budowli salowych, bez prezbiterium i wieży (przebud. w XIX w. drewniana dzwonnica), otoczony murem kamiennym z gotycką bramą, umieszczoną w jego południowym odcinku.

    Kościół zabytkowy pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Lubiatowie - świątynię wzniesiono z kamienia polnego w stylu późnogotyckim na przełomie XV i XVI w. Ozdobą kościoła jest epitafium przedstawiające Ludeka III i jego syna Kurda Ludwika. Ludek stoi opancerzony, w prawej ręce trzyma hetmańską buławę, w lewej miecz, a u jego stóp hełm. Pod koniec wojny kościół został zniszczony, a odbudowano go dopiero w 1976 r.

    Kościół zabytkowy pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przelewicach – zbudowany z kamienia narzutowego w drugiej połowie XIII w. (przebudowywany, z dobudowaną w XVIII w. drewnianą wieżą, wyposażenie renesansowe i barokowe).

    Kościół zabytkowy pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Przywodziu - jest to świątynia salowa, późnogotycka powstała na przełomie XIV i XV wieku. Na szczególną uwagę zasługuje drewniany strop polichromowany z licznymi biblijnymi cytatami w jęz. niemieckim.

    Kościół zabytkowy pw. św. Michała Archanioła w Rosinach – jest charakterystycznym przykładem budowli XIII-wiecznej o typowym układzie przestrzennym.

    Kościół zabytkowy w Żukowie - późnogotycka świątynia powstała pod koniec XV w. z kamienia narzutowego. Pierwotnie była to świątynia katolicka, a dopiero w 1534 r. przejęli ją ewangelicy i uczynili centrum parafii ewangelickiej aż do 1945r.

    Pałac zabytkowy w Przelewicach – z XIX w., odrestaurowany i oddany do użytku w 2006 r., położony w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. W pobliżu zabudowania folwarku oraz zabytkowy dwór.

    Pałac zabytkowy w Karsku – obiekt zabytkowy w stylu neogotyckim, położony w kompleksie zabudowań folwarcznych. Wybudowany przez rodzinę V.Schöning pod koniec XIX w.

    Pałac zabytkowy w Kłodzinie – obiekt wzniesiony na przełomie IX/XX w. w stylu eklektycznym z dominacją elementów późnobarkowych.

    Pałac zabytkowy w Laskowie – obiekt położony w centrum wsi, wzniesiony na początku drugiej połowy XIX w. w stylu neorenesansowym.

    Pałac zabytkowy w Lubiatowie – obiekt w zespole pałacowo-parkowym, w stylu neogotyckim o uproszczonych formach, wybudowany w drugiej połowie XIX w. z narożną wieżą o neogotyckiej dekoracji.

    Pałac zabytkowy w Żukowie – w stylu neogotyckim, wzniesiony na początku drugiej połowy XIX w. przez szlachecki ród Schöningów.

    Dwór w Klukach - neoklasycystyczny dwór, budynek parterowy z poddaszem użytkowym.

    Dwór zabytkowy w Płońsku – obiekt położony w zespole dworsko – parkowym oraz w pobliżu zabudowań folwarcznych.

    Dwór zabytkowy w Przelewicach – zabytkowy dwór wzniesiony został na początku XIX w., położony w otoczeniu zabudowań folwarcznych i bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Dendrologicznego.

    Gołębnik w Lubiatowie – obiekt zabytkowy położony w zespole folwarcznym i w pobliżu zabytkowego pałacu oraz zabudowań mieszkalnych.

    Groby megalityczne w obrębie Karsko - (pochodzą z okresu 2500 lat p.n.e).

    Płyta pomnikowa poległych żołnierzy z Laskowa.

    Więcej informacji na stronie www.przelewice.pl

Menu strony

  • Wspólny Region
    Wspólne Cele

    logo projektu

    Współfinansowane przez Unię Europejską
    (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

    Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

  • Linki

    BIP

    BIP

    Kalendarz imprez

    koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia