logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE
  • 27SIE

    2012

    Informacje

    W laboratorium fizjologii roślin prowadzone są badania dotyczące oceny kondycji roślin zgromadzonych nie tylko na terenie Ogrodu, ale również na obszarze Przelewic. Na bieżąco określane są niedobory pokarmowe poszczególnych okazów, co stanowi podstawę do planowania ich ewentualnego nawożenia. Usuwane są chore i letalne części roślin.

    W 2006 roku utworzony został Bank Nasion. Zgromadzono w nim nasiona 170 gatunków roślin z terenu Ogrodu, z czego 110 (drzewa i krzewy) umieszczono w Index Seminum. W sposób ciągły prowadzona jest wymiana nasion z ogrodami z całego świata (Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa, Estonia, Rosja, Włochy, USA, Korea, Chiny, Japonia, RPA). Nasiona wszystkich gatunków przechowywane będą przez kilka lat; najdłużej w Banku pozostaną nasiona roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych. Część z nich zostanie wykorzystana do siewów w celu zwiększenia populacji gatunku oraz zachowania różnorodności biologicznej.

    W laboratorium mikrobiologii prowadzone są prace dotyczące zagrożenia roślin ze strony patogenów. Znalezione organizmy chorobotwórcze są izolowane z materiału roślinnego, hodowane na odpowiedniej pożywce i identyfikowane. Prowadzony jest stały monitoring rozprzestrzeniania się poszczególnych patogenów w Ogrodzie.

    Identyfikacji podlegają również owady, które stanowią zagrożenie dla roślin kolekcyjnych.

    W laboratorium prowadzone są porady z zakresu fitopatologii dla okolicznych mieszkańców, którzy zgłaszają się tu z konkretnymi problemami.

    Zakres prac pracowni mikroskopowej, wyposażonej w mikroskop stereoskopowy, optyczny i elektronowy skaningowy (SEM), obejmuje przede wszystkim wykonywanie preparatów z tkanek roślinnych i mikroorganizmów (barwienie, utrwalanie i opis). Mikroskop elektronowy skaningowy wykorzystywany jest również przez pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Akademii Morskiej do badań w ramach prac doktorskich i habilitacyjnych. W pracowni organizowane są warsztaty mikroskopowe dla nauczycieli i młodzieży szkolnej.

    W pracowni gleboznawstwa prowadzone są przede wszystkim oznaczenia jakościowe gleby, w tym także skażenie gleby, np. metalami ciężkimi. Badana jest przydatność gleby do uprawy rolnej i wykorzystania ogrodniczego. Analizy te są wykonywane różnymi metodami analitycznymi, w większości przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury (spektrometru ASA i spektrofotometru UV-Vis). Laboratorium przyjmuje zlecenia z zewnątrz, w tym od osób indywidualnych, jednakże dotychczasowe analizy były wykonywane przede wszystkim na potrzeby Ogrodu.

    W pracowni chemii prowadzone są badania wody i materiału roślinnego. Wciąż są testowane i tworzone nowe metodyki do kolejnych typów oznaczeń. Istnieje możliwość badania wielu parametrów jakości wody. W materiale roślinnym określana jest zawartość makro- i mikroskładników. Poza tym istnieje możliwość określania zawartości metali ciężkich w wodzie, materiale roślinnym a także innych rodzajach próbek po uprzednim ich zmineralizowaniu.

    Prowadzone są także zajęcia edukacyjne dla nauczycieli chemii oraz młodzieży szkolnej.

    W Laboratorium Kultur Tkankowych prowadzone są prace nad mikrorozmnażaniem tych roślin, które trudno mnożą się tradycyjnymi sposobami. Aby zachować różnorodności świata roślinnego mnożymy także gatunki rzadkie, ginące i zagrożone. W sterylnych i ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, na specjalnie dobranych pożywkach rozmnażane są m.in.: wawrzynek wilczełyko, wawrzynek główkowaty, magnolia lekarska czy pierwiosnek storczykowy. Miejsce to jest często odwiedzane przez uczniów, a i studenci chętnie odbywają tu praktykę.


     

Menu strony

  • Wspólny Region
    Wspólne Cele

    logo projektu

    Współfinansowane przez Unię Europejską
    (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

    Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

  • Linki

    BIP

    BIP

    Kalendarz imprez

    koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia