logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE
 • 08LUT

  2017

  Samowystarczalne energetycznie miejscowości - seminarium w Przelewicach

  06 lutego w pałacu Ogrodu w Przelewicach odbyło się seminarium, na którym zostały przedstawione m.in. niemieckie doświadczenia w tworzeniu samowystarczalnych energetycznie miejscowości (tzw. Bioenergiedorf). Przedstawiona została również koncepcja stworzenia podobnej swym charakterem miejscowości w polskiej części Euroregionu Pomerania. Głównymi organizatorami seminarium byli Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny Wydział Ekonomii i Stowarzyszenie  „Lider Pojezierza”. 

  Udział  w seminarium wzięli naukowcy: z Uniwersytetu w GETYNDZE, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz  przedstawiciele: Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Klastrów (Zielona Chemia Zielona Lokomotywa), Zarządu NOT-u w Szczecinie, ZODR Barzkowice, a także przedstawiciele przedsiębiorców i samorządów z obszaru LGD.

  W trackie seminarium przyjęto realizację pierwszego etapu projektu, który polegał będzie na społecznej diagnozie we wdrażaniu niezależności energetycznej w miejscowościach z obszaru LGD (Przelewice, Krzęcin i Bierzwnik). Diagnoza oparta będzie m.in. na badaniach ankietowych, wyjazdach studyjnych do miejscowości w Niemczech i warsztatach. Omawiano również utworzenie Instytutu Zrównoważonego Rozwoju Obszaru Lidera Pojezierza. Wskazano także potrzebę organizowania tego typu spotkań. 

  Wójt Gminy Mieczysław Mularczyk witając przybyłych gości wyraził swoją otwartość na współpracę i życzył owocnych obrad celem wypracowania wspólnych rozwiązań we wdrażaniu niezależności energetycznej w miejscowościach z obszaru LGD (Przelewice, Krzęcin i Bierzwnik). Z kolei Dyrektor Ogrodu Beata Osińska serdecznie dziękuje za przybycie, inspirujące dyskusje oraz wymianę doświadczeń wszystkim uczestnikom seminarium.

  Anna Garzyńska

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia