logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE
  • 05GRU

    2012

    Sport i rekreacja

    Zapraszamy do zwiedzania uroków Gminy Przelewice uprawiając Nordic Walking. Proponujemy marsz po specjalnie wyznaczonych dla Państwa trzech trasach:

    Trasa wahadłowa do Kłodzina "Strzała" - 2,6 km

    Trasa wahadłowa do Kluk "Polne krajobrazy" - 4,7 km

    Trasa pętlowa w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach "Trasa tysiąca barw" - 3,7 km

    Atrakcyjna trasa pętlowa o długości 3,7 km. Pod względem trudności jest łatwa, niewymagająca specjalnego przygotowania kondycyjnego. Z uwagi na często zmieniający się rodzaj nawierzchni tylko na niektórych odcinkach można zastosować szybki marsz. Proponowana trasa może spełniać funkcje rekreacyjne i relaksacyjne. Ukazuje przepiękną przyrodę, która o każdej porze rokutworzy krajobrazy w innej palecie barw. Wyjątkowo unikatowe okazy świata flory zebrane w ogrodzie oraz pałac, pawilon w ogrodzie japońskim, mauzoleum i inne formy architektury zapewnią Państwu niezapomniane doznania estetyczne.

    Kierunek marszu został wyznaczony znakami na kamieniach usytuowanych przy alejkach i ścieżkach ogordu. Trasę rozpoczynamy przy punkcie z kasą biletową kierując się w lewo na aleję dostojnych drzew krajowych utwardzoną drogą gruntową. Następnie przecinamy łąkę z widokiem na pałac wąską ścieżką, by znowu wejść na alejkę parkową. Dalej kierujemy się w stronę stawów pokonując krótki odcinek drogi z wyciętych elementów pni drzew. Obchodzimy stawy miękkim, trawiastym podłożem i ponownie wchodzimy na szeroką alejkę strzelistych drzew liściastych. Na tym dłuższym prostym odcinku możemy maszerować szybkim tempem. Mijamy ogród skalny po lewej, a staw centralny z łabędziami po prawej stronie drogi i dochodzimy do mauzoleum. Następnie wchodzimy na węższe ścieżki, by pokonać maleńki fragment traktu kamiennego w ogrodzie japońskim i obejść okazałą budowlę pałacu ścieżkami wysypanymi żwirem, gdzie kończy się ta urokliwa trasa.

    Podczas marszu na trasie w ogrodzie warto zatrzymać się przy kilku atrakcyjnych okazach przyrody i architektury. Na trasie tej śą też przygotowane do odpoczynku ławeczki, a także specjalnie wyznaczone miejsca na biesiady przy ognisku i grillu. W pałacu moża skożystać m.in. z usług gastronomicznych, kupić napoje, mapy i pamiątki.

    W Przelewicach w pobliżu ogordu warto również obejrzeć zabudowę folwarku i zabytkowy dwór. Dużą atrakcją dla turystów jest oranżeria z roślinnością śródziemnomorską, w której przy akompaniamenicie ptaków podziwiać można rośliny typowe dla klimatu śródziemnomorskiego.

    Do ciekawych miejsc w Przelewicach zaliczamy również kościół zabytkowy p.w. Matki Bożej Królowej Polski zbudowany z kamienia narzutowego w drugiej połowie XIII w. z dobudowaną w XVIII w. drewnianą wieżą. Posiada on wyposażenie renesansowe i barokowe m.in. piękny ołtarz ambonalny z XVIII w. (po renowacji) i kropielnicę z 1856 r.

    Bieganie stylem klasycznym

    Zapraszamy do biegania na nartach po przygotowanych ścieżkach w Ogrodzie.

    Bieg na nartach bardzo mocno wiąże się z naturalnym ruchem człowieka, takim jak chodzenie i bieganie. Najpierw człowiek pokonywał przestrzeń maszerując na nartach, potem zaczęto używać kijów, krok się wydłużył, zwiększył się poślizg. W narciarstwie sportowym testowano różne kroki biegowe, tak by osiągnąć największą prędkość.

    Na ewolucję techniki biegowej, mającej miejsce w ciągu ostatnich 200 lat, duży wpływ miał rozwój technologii wytwarzania nart, nowe sposoby przygotowywania tras oraz próby uzyskania największej prędkości w zależności od profilu trasy.

    Tak wykształciły się techniki biegu na podbiegach, zjazdach, płaskiej trasie, zakrętach. Na rozwój techniki biegu wpłynął też wzrost poziomu wytrenowania zawodników.

    W stylu klasycznym charakterystyczne jest równoległe prowadzeniem nart. Kroki stosowane przez narciarzy wyczynowych zmieniały się w XX wieku kilkukrotnie. Wiele z nich nie znajduje już zastosowania w sportowych biegach, obecnie stosuje się cztery podstawowe:

    Klasyczny krok naprzemianstronny, charakteryzuje się naprzemianstronną pracą rąk w stosunku do pracy nóg. Ruch nóg następuje w trzech fazach: odbiciu, zamachu i poślizgu.

    Jednokrok stosuje się w terenie płaskim lub lekko opadającym, po odbiciu jednej narty, oba kijki odbijają się od podłoża równocześnie, a poślizg jest dłuższy.

    Dwukrok jest wolniejszy niż jednokrok, ponieważ w w fazie zamachu rąk należy wykonać dwa odbicia nart, dlatego rzadko stosowany przez sportowców.

    Krok rozkroczny, tzw. jodełka stosowany jest na bardzo stromych podejściach. Narty ustawia się kątowo, nogi ugięte w kolanach wykonują kroki bez poślizgu. Kijki wbija się za wiązaniami nart.

    Bezkrok polega na równoczesnym odepchnięciu się dwoma kijkami, pochylenia tułowia do przodu i ślizgu na obu nartach ułożonych symetrycznie. Wykonywany na łagodnych zjazdach, często także na finiszu wyścigu.

    Opanowanie techniki wszystkich kroków nie wystarczy do płynnego i szybkiego biegania na nartach. Urozmaicone ukształtowanie terenu wymaga ciągłego przechodzenia z jednego kroku w drugi, tak by nie stracić rytmu i prędkości biegu.

Menu strony

  • Wspólny Region
    Wspólne Cele

    logo projektu

    Współfinansowane przez Unię Europejską
    (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

    Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

  • Linki

    BIP

    BIP

    Kalendarz imprez

    koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia