logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE

Aktualności

 • 10LIS

  2022

  Dworek w Przelewicach zostanie odremontowany

  Wystarczy odwiedzić kilka regionów Polski, aby zobaczyć jak dużo jest opuszczonych i zaniedbanych zabytków. Od ponad roku Ogrody Przelewice – ZCKOWiEE przygotowywały się do modernizacji i rozbudowy historycznego folwarku wraz z niezbędną infrastrukturą. Plany są ambitne, uwzględniają adaptację obiektów do nowych funkcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych, optymalnych rozwiązań i technologii w zakresie ekologii. W październiku podpisano umowę z wykonawcą prac inwestycyjnych. A lada dzień ruszą pierwsze  prace rozbiórkowe dworu pochodzącego z początku XIX w. Oficyna z 1880 r. usytuowana na placu folwarcznym, bezpośrednio przy Ogrodzie Dendrologicznym jest wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

  Dwór aktualnie listopad 2022 r. 

  Obiekt o klasycystycznej formie architektonicznej przez lata był siedzibą biura zarządcy budynków gospodarczych. W momencie powstania Dolickiego Kombinatu Rolnego dworek znalazł się w jego posiadaniu, zaś użytkowany był przez Państwowe Gospodarstwo Rolnego w Kłodzinie (Ferma w Przelewicach).
  W 1992 r. w ramach likwidacji PGR majątek przelewicki został przekazany do zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Rok później AWRSP przekazał zespół pałacowo-parkowo-folwarczny Gminie Przelewice. Gdy dworek przejęła gmina, na piętrach znajdowały się trzy lokale mieszkalne, zaś na parterze jedno
  z pomieszczeń było użytkowane przez lokalne Stowarzyszania Ludzi Kreatywnych Jutrzenka Przelewice. W budynku mieściło się również biuro AA. Od kilku lat dawna oficyna jest wyłączona z użytku publicznego.

  Obiekt dzięki wsparciu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, przejdzie kompleksowy remont i zostanie dostosowany do potrzeb administracjo-biurowych Ogrodów Przelewice - Zachodniopomorskiego Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.

  Koncepcja modernizacji zakłada m.in.: wymianę dachu oraz stropów. Zbudowana zostanie kompletna instalacja eklektyczna. Fundamenty będą wzmocnione,
  a budynek ocieplony. Elewacja odzyska dawny blask, zachowany zostanie także ryzalit znajdujący się w pierwszej kondygnacji budynku. W planach uwzględniono także zagospodarowanie przestrzeni wokół dworku.

  Projekt wizualizacji dworku  

  Ochrona dziedzictwa narodowego jest bardzo ważna i wpływa na tożsamość każdego człowieka, także z punktu widzenia edukacji kulturalnej.

 • 10LIS

  2022

  Nowe ścieżki w Ogrodach Przelewice

  Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest ogrodem zabytkowym, o powierzchni 30 hektarów. Twórcą arboretum był Conrad von Borsig - Członek Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, który w 1933 r. zlecił firmie Späth wykonanie nowego projektu parku, która skierowała Karla Heydenreicha do wykonania tego zadania. Współpraca dyplomowanego inspektora ogrodnictwa z Borsigiem okazała się na tyle dobra, że pracowali razem przez około 5 lat. Tworząc w tym czasie arboretum i systematycznie powiększając rośliną kolekcje ogrodu. Conrad von Borsig był miłośnikiem drzew i krzewów. Wierzył, że ludzie są na Ziemi po to, żeby kierować przyrodą i nadawać sens jej istnieniu. Ostatni przedwojenny właściciel majątku przelewickiego poświęcił się całkowicie ogrodowi. Miał szerokie zainteresowania botaniczne i przywoził do Polski rzadkie gatunki roślin. Ze wspomnień odwiedzającej ogród w 1941 r. Christy Billawala wynika, że Borsig uwielbiał róże, widywała go często samotnego z sekatorem w rękach.  Można by rzec, że Arboretum było jego przyrodniczą oazą w okrutnych, wojennych czasach. Zginął w 1945 r. zastrzelony przez żołnierzy radzieckich. O jego wielkich dokonaniach nie można byłoby zapomnieć… Przy zagospodarowywaniu ogrodu dobierał gatunki według preferowanych siedlisk. Ogród wiecznie zielony gromadził 2000 różaneczników i azalii oraz liczne hortensje, kaliny, bukszpany, ogniki i rośliny iglaste.

  Dzięki realizacji zadania pn. ,,Modernizacja kolekcji Ogrodu Dendrologicznego
  w Przelewicach” udało się ukończyć dwa odcinki kamiennych ścieżek wytyczonych według map z 1960 r. sporządzonej przez geodetę Ministerstwa Rolnictwa inż. Władysława Kluzę. W Ogrodzie wiecznie zielonym, który zaczyna się przy XIX w. Pałacu, oprócz tego, że powstały tam ścieżki, to uzupełniona została też kolekcja hortensji. W ogrodzie posadzono również kalmie szerokolistne (Kalmia latifolia), które są  zimozielonym uzupełnieniem dla różaneczników i azalii.

  Na fotografiach przedstawiono ogród wiecznie zielony przed rozpoczęciem budowy ścieżek oraz po zakończeniu prac.

   

  Fot. Kalmia latifolia w Ogrodzie Borsiga

   

 • 28PAŹ

  2022

 • 28PAŹ

  2022

  Biegi w różnych kategoriach wiekowych!

  Botaniczna Piątka to cykl zawodów biegowych na dystansie 5 km organizowanych w ogrodach botanicznych w całej Polsce. Wydarzenie rozgrywane jest od 2016 r. Celem inicjatywy jest popularyzacja biegania
  i rekreacji ruchowej jako najprostszej formy ruchu! Nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników, organizowane będą zarówno biegi dziecięce, jak i dla osób powyżej 18 roku życia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych biegaczy, amatorów, sportowców i kibiców 30 października do Ogrodu Dendrologicznego! 

  Każdy z uczestników na mecie rywalizacji otrzyma medal! Podczas edycji jesiennej jest nim pomarańczowy kwiat dalii. Ponadto Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego po raz drugi w tym roku objął swoim patronatem honorowym wydarzenie Botaniczna Piątka.

  Pierwsze trójki w kategorii OPEN Pań i Panów uhonorujemy nagrodami rzeczowymi o wartości:

  I Miejsce - 700 zł
  II Miejsce - 500 zł
  III Miejsce - 300 zł


  Zapraszamy do rywalizacji! 


  Więcej informacji znajdziecie Państwo w poniższych linkach: 
  Botaniczna Piątka Przelewice - edycja jesienna 
  Botaniczna Piątka

   

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia