logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE

Aktualności

  • 10LIS

    2022

    Narodowe Święto Niepodległości

    Dziś na zaproszenie wójta Gminy Przelewice oraz dyrektorki Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przelewicach, delegacja Ogrodów Przelewice uczestniczyła
    w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

    Narodowe Święto Niepodległości to symbol ogromnego sukcesu, a także jedności, solidarności i współpracy całego społeczeństwa. W tak trudnych czasach, to szczególnie ważne wartości.

    Z okazji Święta Niepodległości życzymy Polsce rozkwitu, by przyszłe pokolenia mogły dorastać w pięknym kraju.

  • 10LIS

    2022

    Dworek w Przelewicach zostanie odremontowany

    Wystarczy odwiedzić kilka regionów Polski, aby zobaczyć jak dużo jest opuszczonych i zaniedbanych zabytków. Od ponad roku Ogrody Przelewice – ZCKOWiEE przygotowywały się do modernizacji i rozbudowy historycznego folwarku wraz z niezbędną infrastrukturą. Plany są ambitne, uwzględniają adaptację obiektów do nowych funkcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych, optymalnych rozwiązań i technologii w zakresie ekologii. W październiku podpisano umowę z wykonawcą prac inwestycyjnych. A lada dzień ruszą pierwsze  prace rozbiórkowe dworu pochodzącego z początku XIX w. Oficyna z 1880 r. usytuowana na placu folwarcznym, bezpośrednio przy Ogrodzie Dendrologicznym jest wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

    Dwór aktualnie listopad 2022 r. 

    Obiekt o klasycystycznej formie architektonicznej przez lata był siedzibą biura zarządcy budynków gospodarczych. W momencie powstania Dolickiego Kombinatu Rolnego dworek znalazł się w jego posiadaniu, zaś użytkowany był przez Państwowe Gospodarstwo Rolnego w Kłodzinie (Ferma w Przelewicach).
    W 1992 r. w ramach likwidacji PGR majątek przelewicki został przekazany do zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Rok później AWRSP przekazał zespół pałacowo-parkowo-folwarczny Gminie Przelewice. Gdy dworek przejęła gmina, na piętrach znajdowały się trzy lokale mieszkalne, zaś na parterze jedno
    z pomieszczeń było użytkowane przez lokalne Stowarzyszania Ludzi Kreatywnych Jutrzenka Przelewice. W budynku mieściło się również biuro AA. Od kilku lat dawna oficyna jest wyłączona z użytku publicznego.

    Obiekt dzięki wsparciu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, przejdzie kompleksowy remont i zostanie dostosowany do potrzeb administracjo-biurowych Ogrodów Przelewice - Zachodniopomorskiego Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.

    Koncepcja modernizacji zakłada m.in.: wymianę dachu oraz stropów. Zbudowana zostanie kompletna instalacja eklektyczna. Fundamenty będą wzmocnione,
    a budynek ocieplony. Elewacja odzyska dawny blask, zachowany zostanie także ryzalit znajdujący się w pierwszej kondygnacji budynku. W planach uwzględniono także zagospodarowanie przestrzeni wokół dworku.

    Projekt wizualizacji dworku  

    Ochrona dziedzictwa narodowego jest bardzo ważna i wpływa na tożsamość każdego człowieka, także z punktu widzenia edukacji kulturalnej.

  • 10LIS

    2022

    Nowe ścieżki w Ogrodach Przelewice

    Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest ogrodem zabytkowym, o powierzchni 30 hektarów. Twórcą arboretum był Conrad von Borsig - Członek Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, który w 1933 r. zlecił firmie Späth wykonanie nowego projektu parku, która skierowała Karla Heydenreicha do wykonania tego zadania. Współpraca dyplomowanego inspektora ogrodnictwa z Borsigiem okazała się na tyle dobra, że pracowali razem przez około 5 lat. Tworząc w tym czasie arboretum i systematycznie powiększając rośliną kolekcje ogrodu. Conrad von Borsig był miłośnikiem drzew i krzewów. Wierzył, że ludzie są na Ziemi po to, żeby kierować przyrodą i nadawać sens jej istnieniu. Ostatni przedwojenny właściciel majątku przelewickiego poświęcił się całkowicie ogrodowi. Miał szerokie zainteresowania botaniczne i przywoził do Ogrodu rzadkie gatunki roślin. Ze wspomnień odwiedzającej ogród w 1941 r. Christy Billawala wynika, że Borsig uwielbiał róże, widywała go często samotnego z sekatorem w rękach.  Można by rzec, że Arboretum było jego przyrodniczą oazą w okrutnych, wojennych czasach. Zginął w 1945 r. zastrzelony przez żołnierzy radzieckich. O jego wielkich dokonaniach nie można byłoby zapomnieć… Przy zagospodarowywaniu ogrodu dobierał gatunki według preferowanych siedlisk. Ogród wiecznie zielony gromadził 2000 różaneczników i azalii oraz liczne hortensje, kaliny, bukszpany, ogniki i rośliny iglaste.

    Dzięki realizacji zadania pn. ,,Modernizacja kolekcji Ogrodu Dendrologicznego
    w Przelewicach” udało się ukończyć dwa odcinki kamiennych ścieżek wytyczonych według map z 1960 r. sporządzonej przez geodetę Ministerstwa Rolnictwa inż. Władysława Kluzę. W Ogrodzie wiecznie zielonym, który zaczyna się przy XIX w. Pałacu, oprócz tego, że powstały tam ścieżki, to uzupełniona została też kolekcja hortensji. W ogrodzie posadzono również kalmie szerokolistne (Kalmia latifolia), które są  zimozielonym uzupełnieniem dla różaneczników i azalii.

    Na fotografiach przedstawiono ogród wiecznie zielony przed rozpoczęciem budowy ścieżek oraz po zakończeniu prac.

     

    Fot. Kalmia latifolia w Ogrodzie Borsiga

     

  • 28PAŹ

    2022

Menu strony

  • Wspólny Region
    Wspólne Cele

    logo projektu

    Współfinansowane przez Unię Europejską
    (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

    Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

  • Linki

    BIP

    BIP

    Kalendarz imprez

    koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia