logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE

Aktualności

 • 29MAR

  2023

  Przyszłe działania w dawnym Spichlerzu i Rozlewni

  W Ogrodach Przelewice od listopada 2022 r. trwa modernizacja Arboretum, XIX wiecznego Pałacu oraz budynków wchodzących w skład historycznego Folwarku. Prace inwestycyjne dotyczą sześciu zadań, w tym dawnego Spichlerza i Rozlewni.

  Rozlewnia i Spichlerz przed modernizacją, październik 2022 r.

  W Spichlerzu zostaną zlokalizowane pomieszczenia biurowe, wystawiennicze i konferencyjne, dzięki którym budynek będzie wykorzystywany jako siedziba różnych organizacji. Obiekt zostanie przystosowany do prowadzenia działalności Lokalnej Grupy Działania Lider Pojezierza, której charakter jest komplementarny z Instytucją Ogrody Przelewice. Zaplanowano utworzenie biura Federacji LGD Pomorza Zachodniego, którego celem jest m.in. działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i zrównoważonego rozwoju. Stowarzyszenie LGD realizuje Lokalne Strategie Rozwoju (PROW i EFS+) oraz inne projekty konkursowe, miedzy innymi zadania Zachodniopomorskiego Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. W budynku znajdzie się siedziba Obszaru Partnerstwa IIT. W miarę możliwości powstanie tu też biuro lokalnego "Radia Zachodniopomorski Lider", prowadzonego przez członków LGD z Pomorza Zachodniego dla mieszkańców obszaru województwa zachodniopomorskiego.

  W budynku dawnej Rozlewni Lider Pojezierza utworzy ,,Pomorskie Centrum Kulinarne” przeznaczone do celów przetwarzania, produkcji i dystrybucji żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Centrum kulinarne pozwoli lokalnym producentom (KGW, OSP, grupy nieformalne) wprowadzić do obrotu potrawy historyczne przygotowywane zgodnie ze staropolskimi przepisami. Stanie się miejscem kształtowania zdrowego trybu życia mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz partnerów z Niemiec. Działania prowadzone w Pomorskim Centrum Kulinarnym przyczynią się do propagowania aspektów edukacyjnych. Stworzona przestrzeń umożliwi organizację różnego rodzaju warsztatów i nauk przygotowywania potraw dla młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. W planach jest także utworzenie biblioteki potraw Pomorza Zachodniego. Gromadzone zbiory dotyczyć będą kulinariów Pomorza Zachodniego oraz Meklemburgii i części Brandenburgii.

  Zaplanowano również utworzenie w budynku pracowni renowacji mebli oraz pracowni szwalniczej Kół Gospodyń Wiejskich. Stare, wiekowe meble nie trafią na wysypiska śmieci, a będą mogły odzyskać blask, dzięki drobnym naprawom i odświeżeniu. W pracowni renowacji mebli odbywać się będą warsztaty dla mieszkańców i chętnych wypróbować swoje umiejętności w tym fachu.

  Pracownia szwalnicza zajmować się będzie głównie tworzeniem strojów z dawnych epok. Genialny pomysł zaproponowany przez wiceprezesa Lidera Pojezierza z Barlinka - Ireneusza Kostkę z pewnością zyska popularność na naszym obszarze. Wyobraźcie sobie przebrane w XIX wieczne stroje osoby, spacerujące po przelewickim Folwarku podczas Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego…

  Wspomaganie przedsiębiorczych inicjatyw, które są zgodne z lokalnymi potrzebami przysłużą się społeczeństwu i wzbogacą ofertę Ogrodów Przelewice. Przyszłe działania w obu budynkach są stale opracowywane i doskonalone. Funkcji może być jeszcze więcej, wszystko zależy od przyznanych środków oraz efektów realizowanych programów.

  Po zakończeniu planowanych prac inwestycyjnych zwiększą się możliwości Ogrodów Przelewice w zakresie organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych oraz ekologicznych.

  Rozlewnia i Spichlerz aktualnie

 • 27MAR

  2023

  Ogród pełen atrakcji i nowych możliwości… również kulinarnych

  Koniec prac inwestycyjnych zdecydowanie uatrakcyjni ofertę Ogrodów Przelewice.

  Ponad 30 hektarowy Ogród Dendrologiczny, przestronne pokoje i apartamenty, nowocześnie wyposażone sale konferencyjne, sprawią, że Przelewicki Pałac będzie idealnym miejscem do organizacji szkoleń, konferencji, różnorakich przyjęć okolicznościowych i bankietów.  Naszą ofertę skierujemy zarówno do indywidualnych turystów, grup zorganizowanych, a także firm, stowarzyszeń i innych instytucji.

  Wizualizacja strefy wejściowej przed Pałacem

  W pięknych wnętrzach Pałacu historia przeplatać się będzie z nowoczesnością. Do dyspozycji gości przekażemy 16  komfortowo wyposażonych pokoi z widokiem na zabytkowy folwark lub Ogród Dendrologiczny. Trzy sale konferencyjne różnej wielkości z nowoczesną technologią multimedialną pozwolą na organizację wielu szkoleń i konferencji z różnych dziedzin.

  Wizualizacja Pałacu

  Swoje oblicze zmieni również pałacowa restauracja. Choć jej położenie nie ulegnie zmianie, będzie ona zdecydowanie większa. Dla naszych gości przygotowane zostaną trzy klimatycznie urządzone sale restauracyjne. Do restauracji prowadzić będą dwa zewnętrzne ciągi komunikacyjne, znajdujące się z obu stron pałacowego tarasu. Oba wejścia będą bardzo mocno poszerzone, a jedno z nich przygotowane w taki sposób, aby umożliwić swobodne wejście do restauracji osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich lub rodzinom z małymi dziećmi.

  Wizualizacja ogródka letniego w Ogrodach Przelewice

  Przy Pałacu od strony kas biletowych powstanie ogródek letni. Zacienione miejsce sprawi, że również w upalny dzień z przyjemnością będzie można rozkoszować się kawiarnianymi smakołykami. Dodatkowo naprzeciwko kasy powstanie ogródek grillowy.

  Nie tylko wnętrza Pałacu, ale również rozległy Ogród będą idealnym miejscem do odpoczynku. Na ogrodowych polanach powstaną dwie wiaty piknikowe wraz z urządzeniami rekreacyjnymi dla dzieci . Mniejsza na ok. 30 osób oraz większa, w której będzie można zorganizować spotkanie nawet na 100 osób. Nowo wybudowane grille, miejsca ogniskowe oraz rekreacyjne wyposażenie wiat wprowadzą gości w biesiadny klimat.

  Znając oczekiwania naszych miłych gości oraz chcąc zapewnić profesjonalny serwis gastronomiczny ogłosimy wkrótce przetarg na obsługę gastronomiczną całego kompleksu. Zależy nam, aby kuchnia kusiła regionalnymi potrawami, kawiarnianymi słodkościami oraz pyszną kawą. Szukamy partnera, który zapewni niezwykłą podróż kulinarną, począwszy od smakowitych śniadań dla gości korzystających z usług noclegowych, przez lunche, obiady, pakiety ogniskowe dla grup zorganizowanych, aż po obsługę szkoleń, konferencji i różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Kulinarne wyzwania będzie można realizować również w powstającym w spichlerzu ,,Domu Lidera” i budowanym przy nim ,,Pomorskie Centrum Kulinarne”…. Ale o tym napiszemy w innym czasie.

 • 15MAR

  2023

  Historia dworu zbadana

  Dwór w Przelewicach (oficyna przy Pałacu) poddawany jest obecnie gruntownemu remontowi w ramach bardzo szerokiego programu inwestycyjnego realizowanego przez Ogrody Przelewice. Projekt ten finansowany jest ze środków własnych samorządu województwa zachodniopomorskiego i środków UE. Obejmuje on modernizację i renowację: Pałacu wraz z otoczeniem, Oranżerii, Spichlerza, dawnej Rozlewni, wspomnianego Dworu oraz wielu miejsc na terenie Ogrodu.

  Na zlecenie dyrektora Ogrodów Przelewice Zygmunta Siarkiewicza specjalista konserwatorstwa Pan Maciej Gibczyński przeprowadził badania architektoniczne tego obiektu. Szczególnie piwnic, gdyż tylko tam występują relikty starszej architektury. Obiekt Dworu wpisano do rejestru zabytków już w 1966 r. Z badań wynika, że część naziemna pochodzi z I połowy XIX w. Przeprowadzone badania wskazują, że piwnice zbudowano na początku XVII wieku z wykorzystaniem części fragmentów piwnic pochodzących z II połowy XVI w. Wiadomo, że po 1799 r. (właścicielem majątku był wówczas August Heinrich von Borgstede), w tym samych okresie gdy budowano Pałac w Przelewicach powstaje Dwór. W 1884 r. Dwór dość mocno przebudowano, a w latach trzydziestych ubiegłego wieku dodano masywną wystawę dachową, powiększając kubaturę poddasza. Po 1945 r. w budynku znajdowały się m. in. mieszkania i biura PGR.

  Od kilkunastu lat Dwór pozostawał nieużytkowany i sukcesywnie popadał w ruinę.

  Gruntowny remont obiektu nie tylko przywróci jego dawny blask i formę. Pozwoli też lepiej poznać jego historię. Temu też służyły przeprowadzone badania architektoniczne.

  Piwnica w Dworze

  Kalendarium dziejów obiektu:
  1437 r. – Przelewice należą do rodziny von Schack
  1598 r. – pierwsza wzmianka o folwarku zawierająca informację o jego pożarze
  1604 r. – odbudowano budynek bramny po pożarze
  1618 r. - prawdopodobnie zespól jest już odbudowany po pożarze
  1 ćw. XIX w. – Budowa Dworu (oficyny)
  1884 r. Przebudowa Dworu

 • 15MAR

  2023

  Nowe wejście do Ogrodu Dendrologicznego

  W Ogrodzie Dendrologicznym pojawiły się już pierwsze oznaki wiosny, które również zwiastują nam otwarcie nowego sezonu Ogrodów – to już 30 kwietnia. W tym roku ze względu na szeroki zakres prac związanych z inwestycją zmieniliśmy organizację ruchu.

  Dla naszych gości przygotowujemy nowe wejście do Ogrodu, które będzie jedynym wejściem w tym roku. Z głównej drogi drogowskaz będzie kierował odwiedzających na parkingi znajdujące się za Oranżerią. Po pozostawieniu auta goście będą kierowani drogą przy szkółce do nowego wejścia na teren Ogrodów. Przy wejściu będzie znajdowała się kasa oraz kawiarnia ,,Lawenda”. Znany wszystkim, mistrz sztuki kulinarnej Grzegorz będzie serwował ciepłe i zimne napoje, desery, lody i ciepłe posiłki. W weekendy gości będzie witał zapach grillowanych kiełbasek. Przy kawiarni będzie zorganizowana strefa odpoczynku, gdzie każdy będzie mógł usiąść i zjeść na łonie natury. W nowej strefie wejściowej planujemy sezonowo sprzedawać rośliny kwitnące występujące w Arboretum. W tym czasie w ogrodzie będą rozkwitać rododendrony, magnolie, azalie i lilaki których zapach będzie umilał naszym gościom odwiedziny.

  Serdecznie zapraszamy do Ogrodu bo ten sezon będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na zmiany zachodzące w przyrodzie ale również widoczne zmiany związane z modernizacją Ogrodu: powstające place zabaw, wiaty biesiadne, miejsca odpoczynku, iluminacje i remontowane zabytkowe obiekty. Mamy nadzieję, że te czasowe utrudnienia nie będą przeszkodą do odwiedzenia ogrodu.

  Mapa tymczasowego wejścia do Ogrodu

  Zapraszamy!

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
bandar togel terpercaya bandar togel terpercaya situs toto slot deposit dana slot demo slot gacor slot4d slot luar negeri