logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE

Aktualności

 • 07LIP

  2017

  Monochromatyczne lato 2017

  KONKURS FOTOGRAFICZNY

  "Monochromatyczne lato 2017"

  Żyjemy w czasach, gdy dowolne elektroniczne urządzenie może mieć wbudowany aparat cyfrowy. „Cykamy” setki, tysiące zdjęć, oczywiście kolorowych, a potem brakuje nam czasu by je przejrzeć. Współczesny pośpiech objął też sztukę fotografii.

  Minęło 80 lat od czasu, gdy przelewickie ścieżki przemierzał projektant arboretum Karl Heydenreich ze swoim aparatem baaardzo starego typu i fotografował ogród. Szklane negatywy zachowały się w archiwum rodzinnym. Ujęcia są tak dobre, że potrafimy zidentyfikować poszczególne okazy – i te wciąż rosnące, i te które w różnych okresach zniknęły z ogrodu. Wydruki tych starych zdjęć tworzą wystawę rozmieszczoną w ogrodzie i każdy może przyjrzeć się szczegółom.

  Fotografowanie było w tamtych czasach naprawdę trudną sztuką, wymagającą skupienia i namysłu. Dziś nie zawsze dajemy sobie na to czas i dlatego proponujemy wszystkim wakacyjną zabawę: konkurs na najlepsze czarno-białe ujęcie lata w Ogrodzie Dendrologicznym. Trzeba tak jak Karl Heydenreich skupić się na kształtach i oświetleniu, wybrać najciekawszy kadr. On musiał jeszcze ręcznie ustawić wszystkie parametry, nasze aparaty robią to na ogół za nas. I choć nie ogranicza nas dziś liczba szklanych płytek do aparatu, przyjmiemy dawną zasadę oszczędności. Do konkursu można nadesłać maksymalnie trzy zdjęcia, przy czym każde „startuje” osobno.

  Na prace czekamy do 10 września pod adresem:

  Ogród Dendrologiczny w Przelewicach
  74-210 Przelewice 17
  lub e-mail: info@ogrodprzelewice.pl

  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 września. Wśród nagród mamy noc w pałacu i osobiste spotkanie z mikroskopem skaningowym.

 • 06LIP

  2017

  Wakacje w Ogrodzie

 • 09SIE

  2017

  Krótka fotorelacja z zajęć z dziećmi "Co w trawie piszczy"

  Szukanie i oznaczanie różnych stworzeń, tych latających, biegających, skaczących i wijących się, okazało się super zabawą. Tworzenie owadów i pająków z papieru też przyniosło 'odkrywcom' dużo radości. Dziękujemy za udział w warsztatach :-)

 • 02SIE

  2017

  Spotkanie z poezją Krystyny Nawój

  Miłośnicy poezji mieli okazję spędzić niedzielne popołudnie z naszą lokalną poetką Krystyną Nawój. Spotkanie odbyło się 30 lipca br. w pałacu przelewickiego Ogrodu.

  Pani Krystyna rozpoczynając spotkanie starała się wprowadzić wszystkich w radosny i pełen ciepła nastrój, czemu też sprzyjała piękna i słoneczna pogoda. I rzeczywiście, uśmiechu i radosnej atmosfery nie brakowało. Podziękowała również za przybycie na spotkanie z jej poezją.

  Pani Krystyna jest osobą pełną ciepła i emanuje radością, co ma odbicie w jej twórczości. Wiele utworów poetki nawiązuje do motywu miłości.  Ale pisze również o innych rzeczach, które wzbudzają emocje, fascynują i  poruszają.   Swoją  prezentację  poezji autorka wzbogaciła grą na gitarze przez p. Bogdana Laskowskiego.

  Pani Krystyna ma już swój własny wydany tomik  wierszy. Niewielką ich część zaprezentował podczas niedzielnego  spotkania. Podziw publiczności wzbudził fakt, że wszystkie prezentowane utwory autorka samodzielnie wyrecytowała.

  Spotkanie uświetnił występ gry na saksofonie p. Pawła Baszaka i  na gitarze p. Krzysztofa Grytneri.

  Wszyscy, którzy wystąpili podczas spotkania poetyckiego, nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu piękna i tajemnicy poezji.

  Anna Garzyńska

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia