logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE
 • 18PAŹ

  2016

  Zajęcia edukacyjno-przyrodnicze

  Wszystkie zajęcia edukacyjno-przyrodnicze są płatne.

  Koszt to bilet wstępu dla każdego uczestnika według aktualnego cennika, plus opłata za przeprowadzenie zajęć 100 zł/grupa maksymalnie 25 osobowa.

  Szkoły podstawowe i przedszkola

   

  • Wszystkie smaki i kolory Ogrodu - dzieci poznają świat roślinny wszystkimi zmysłami. Dotykiem, węchem i smakiem, wzrokiem i słuchem ‘doświadczają’ otaczający wokół nich świat. Podczas zajęć organizowane są zabawy, min. tworzenie kompozycji zapachowych z różnych części roślin czy szukanie przedmiotów z określoną cechą (barwa, kształt, faktura).
  • Mikrokosmos. Poznaję świat za pomocą lupy - rozpoznawanie roślin po ich częściach. Dzieci pracują z lupami, otrzymują kartoniki ze zdjęciem fragmentu rośliny i próbują po szczególe odszukać ją w terenie. Obserwując rośliny zapoznają się z ich budową, oraz znaczeniem poszczególnych części.
  • Mały świat pod naszymi stopami - uczestnicy sami pobierają próbkę gleby spod swoich stóp i za pomocą uproszczonych kluczy, szkieł powiększających porównują, opisują i próbują rozpoznać znalezione zwierzątka. Oczywiście wszystkie żyjątka wracają na swoje miejsce!!!! Omawiana jest ich rola w przyrodzie.

  Tematy zajęć pochodzą z Autorskiego Programu Edukacji Ekologicznej pt. „Czym skorupka za młodu nasiąknie… czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas”.

  • Widzimy rośliny palcami - w czasie zajęć dzieci uczą się w bezpieczny sposób dostrzegać cechy roślin takie jak: owłosienie, faktura liści i płatków, obecność wosku i in.. Ćwiczą również nazywanie swoich wrażeń dotykowych i uczą się podstawowych zasad bezpieczeństwa w kontakcie z roślinami, oraz sposobu poznawania ich dotykiem bez niszczenia.
  • Tropiciele - zajęcia polegają na odkrywaniu, z jakich roślin spadają znajdowane podczas zajęć łuski pąków, szyszki, kwiatostany, kawałki kory i inne części. Ze znalezionych części roślin jest możliwość wykonania kolażu.
  • Ogród drzew domem różnych istot - przedstawienie różnych siedlisk na terenie arboretum, omówienie warstwowej budowy lasu, rola producentów, konsumentów i reducentów.
  • Szukamy drzew i krzewów ze starych legend - najprostsze sposoby rozpoznawania drzew i krzewów.  Przedstawienie krótkich historii i legend związanych z najstarszymi i rodzimymi gatunkami drzew i krzewów rosnących w Ogrodzie. 
  • Od nasionka do nasionka - podczas zajęć dzieci uczą się jak rosną i rozwijają rośliny, co to są kwiaty, nasiona i jaką pełnią rolę. Oglądają nasiona i same próbują podzielić je na grupy ze względu na sposób rozsiewania (przez wiatr, zwierzęta i człowieka). W parku obserwują siewki, młode i dorosłe drzewa. Jesienią istnieje możliwość zebrania nasion do własnego ogródka.
  • Czy wiesz co jesz? - po co są rośliny, do czego służą i jakie mają  znaczenie dla człowieka. Dzieci dowiadują się o ich ważnej roli dla zwierząt i dla ludzi.  W ogrodzie poznają rośliny jadalne i szkodliwe dla zdrowia. Jesienią podczas spaceru po Ogrodzie można skosztować jadalnych części roślin, nasion i owoców.

   

  Gimnazjum i szkoły średnie

   

  • Rozpoznawanie gatunków - przy rezerwacji należy podać, jaki zakres gatunków interesuje uczestników. Możliwe jest podanie szczegółowej listy, bądź dowolnej grupy roślin (np. gatunki chronione, rośliny iglaste itd.). Do podanej listy prowadzący dostosowuje trasę i formę zajęć. Jeśli nie podano tych wymagań, prowadzący dobiera gatunki dowolnie.
  • Jak zrobić zdjęcie, żeby rozpoznać roślinę? - warsztaty fotograficzne - uczestnicy powinni mieć własne aparaty fotograficzne. Ogród nie zapewnia sprzętu, ładowarek, kart pamięci, ani możliwości dokupienia baterii. Zajęcia nie dotyczą techniki fotografowania, tylko treści ujęć.
  • Na tropie mutantów - mutacja, mutageneza, rewersja odmiany, hodowla odmian.
  • Łowcy roślin - historia ogrodnictwa i introdukcji roślin - zajęcia mogą być realizowane jako kameralne w oranżerii.
  • Stare, starsze, najstarsze - gatunki reliktowe, długowieczne, endemiczne; miejsce roślin długowiecznych w mitach, wierzeniach, legendach; wartość gatunków długowiecznych i starych dla nauk przyrodniczych; specyficzne przystosowania i siedliska umożliwiające przetrwanie – zagrożenia dla osobnika długowiecznego; zagrożenia dla gatunku w skali milionów lat
  • Marsz na orientację - ćwiczenia z mapą, kształcenie orientacji przestrzennej, rozpoznawanie gatunków. Przykładowe wersje ćwiczenia: „Znajdź wszystkie dawidie w parku”, „Bukowate wokół łąki – kształt, kolor, wysokość”, „Rarytasy w zakamarkach – ciekawe gatunki przy kamiennych ścieżkach”.
  • Dlaczego drzewa są zielone? – fotosynteza.
  • Słońce czy żarówka - wpływ światła na organizmy żywe, fototropizm, fotoperiodyzm, źródła światła i ich jakość według potrzeb roślin i ludzi, pomiar oświetlenia.
  • Ochrona roślin - formy ochrony przyrody w Polsce i na świecie; gatunki chronione w kolekcji Ogrodu.
  • Czy wiesz co jesz? - jadalne i niejadalne rośliny dziko rosnące.

   

  Zarezerwuj termin już teraz 91 56 43 080

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia