logo OGRÓD DENDROLOGICZNY PRZELEWICE
 • 05GRU

  2012

  Sport i rekreacja

  Zapraszamy do zwiedzania uroków Gminy Przelewice uprawiając Nordic Walking. Proponujemy marsz po specjalnie wyznaczonych dla Państwa trzech trasach:

  Trasa wahadłowa do Kłodzina "Strzała" - 2,6 km

  Trasa wahadłowa do Kluk "Polne krajobrazy" - 4,7 km

  Trasa pętlowa w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach "Trasa tysiąca barw" - 3,7 km

  Atrakcyjna trasa pętlowa o długości 3,7 km. Pod względem trudności jest łatwa, niewymagająca specjalnego przygotowania kondycyjnego. Z uwagi na często zmieniający się rodzaj nawierzchni tylko na niektórych odcinkach można zastosować szybki marsz. Proponowana trasa może spełniać funkcje rekreacyjne i relaksacyjne. Ukazuje przepiękną przyrodę, która o każdej porze rokutworzy krajobrazy w innej palecie barw. Wyjątkowo unikatowe okazy świata flory zebrane w ogrodzie oraz pałac, pawilon w ogrodzie japońskim, mauzoleum i inne formy architektury zapewnią Państwu niezapomniane doznania estetyczne.

  Kierunek marszu został wyznaczony znakami na kamieniach usytuowanych przy alejkach i ścieżkach ogordu. Trasę rozpoczynamy przy punkcie z kasą biletową kierując się w lewo na aleję dostojnych drzew krajowych utwardzoną drogą gruntową. Następnie przecinamy łąkę z widokiem na pałac wąską ścieżką, by znowu wejść na alejkę parkową. Dalej kierujemy się w stronę stawów pokonując krótki odcinek drogi z wyciętych elementów pni drzew. Obchodzimy stawy miękkim, trawiastym podłożem i ponownie wchodzimy na szeroką alejkę strzelistych drzew liściastych. Na tym dłuższym prostym odcinku możemy maszerować szybkim tempem. Mijamy ogród skalny po lewej, a staw centralny z łabędziami po prawej stronie drogi i dochodzimy do mauzoleum. Następnie wchodzimy na węższe ścieżki, by pokonać maleńki fragment traktu kamiennego w ogrodzie japońskim i obejść okazałą budowlę pałacu ścieżkami wysypanymi żwirem, gdzie kończy się ta urokliwa trasa.

  Podczas marszu na trasie w ogrodzie warto zatrzymać się przy kilku atrakcyjnych okazach przyrody i architektury. Na trasie tej śą też przygotowane do odpoczynku ławeczki, a także specjalnie wyznaczone miejsca na biesiady przy ognisku i grillu. W pałacu moża skożystać m.in. z usług gastronomicznych, kupić napoje, mapy i pamiątki.

  W Przelewicach w pobliżu ogordu warto również obejrzeć zabudowę folwarku i zabytkowy dwór. Dużą atrakcją dla turystów jest oranżeria z roślinnością śródziemnomorską, w której przy akompaniamenicie ptaków podziwiać można rośliny typowe dla klimatu śródziemnomorskiego.

  Do ciekawych miejsc w Przelewicach zaliczamy również kościół zabytkowy p.w. Matki Bożej Królowej Polski zbudowany z kamienia narzutowego w drugiej połowie XIII w. z dobudowaną w XVIII w. drewnianą wieżą. Posiada on wyposażenie renesansowe i barokowe m.in. piękny ołtarz ambonalny z XVIII w. (po renowacji) i kropielnicę z 1856 r.

  Bieganie stylem klasycznym

  Zapraszamy do biegania na nartach po przygotowanych ścieżkach w Ogrodzie.

  Bieg na nartach bardzo mocno wiąże się z naturalnym ruchem człowieka, takim jak chodzenie i bieganie. Najpierw człowiek pokonywał przestrzeń maszerując na nartach, potem zaczęto używać kijów, krok się wydłużył, zwiększył się poślizg. W narciarstwie sportowym testowano różne kroki biegowe, tak by osiągnąć największą prędkość.

  Na ewolucję techniki biegowej, mającej miejsce w ciągu ostatnich 200 lat, duży wpływ miał rozwój technologii wytwarzania nart, nowe sposoby przygotowywania tras oraz próby uzyskania największej prędkości w zależności od profilu trasy.

  Tak wykształciły się techniki biegu na podbiegach, zjazdach, płaskiej trasie, zakrętach. Na rozwój techniki biegu wpłynął też wzrost poziomu wytrenowania zawodników.

  W stylu klasycznym charakterystyczne jest równoległe prowadzeniem nart. Kroki stosowane przez narciarzy wyczynowych zmieniały się w XX wieku kilkukrotnie. Wiele z nich nie znajduje już zastosowania w sportowych biegach, obecnie stosuje się cztery podstawowe:

  Klasyczny krok naprzemianstronny, charakteryzuje się naprzemianstronną pracą rąk w stosunku do pracy nóg. Ruch nóg następuje w trzech fazach: odbiciu, zamachu i poślizgu.

  Jednokrok stosuje się w terenie płaskim lub lekko opadającym, po odbiciu jednej narty, oba kijki odbijają się od podłoża równocześnie, a poślizg jest dłuższy.

  Dwukrok jest wolniejszy niż jednokrok, ponieważ w w fazie zamachu rąk należy wykonać dwa odbicia nart, dlatego rzadko stosowany przez sportowców.

  Krok rozkroczny, tzw. jodełka stosowany jest na bardzo stromych podejściach. Narty ustawia się kątowo, nogi ugięte w kolanach wykonują kroki bez poślizgu. Kijki wbija się za wiązaniami nart.

  Bezkrok polega na równoczesnym odepchnięciu się dwoma kijkami, pochylenia tułowia do przodu i ślizgu na obu nartach ułożonych symetrycznie. Wykonywany na łagodnych zjazdach, często także na finiszu wyścigu.

  Opanowanie techniki wszystkich kroków nie wystarczy do płynnego i szybkiego biegania na nartach. Urozmaicone ukształtowanie terenu wymaga ciągłego przechodzenia z jednego kroku w drugi, tak by nie stracić rytmu i prędkości biegu.

Menu strony

 • Wspólny Region
  Wspólne Cele

  logo projektu

  Współfinansowane przez Unię Europejską
  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

  Partner w projekcie: "Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji POMERANIA"

 • Linki

  BIP

  BIP

  Kalendarz imprez

  koncerty, wystawy

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia